Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sławnie

Historia szkoły

 

 

HISTORIA

Publicznej Szkoły Podstawowej

im. Jana Pawła II w Sławnie

 

 

          Pierwsze wzmianki o istnieniu szkoły w Sławnie sięgają średniowiecza. Już w 1377r. w kronikach pisano o istnieniu szkoły parafialnej. Przez wiele późniejszych stuleci nie  można jednak znaleźć pisemnych dokumentów z istnienia szkoły. Dopiero na początku XX wieku w 1905 roku pojawiły się zapiski, że miejscowy nauczyciel o nazwisku Piotrkowski za działalność polityczną został przez Kozaków aresztowany, a następnie wywieziony w głąb Rosji. Innym dowodem istnienia szkoły jest fakt poszukiwania przez Amerykanina niemieckiego pochodzenia Brandta swojego kuzyna, który był prawdopodobnie nauczycielem w szkole w Sławnie, nazywał się Mischke i mieszkał na tzw. Kalinówce ( obecnie Sławno Kolonia ).

Wszystkie akta, które dziś można przestudiować wskazują, że nauka odbywała się w tym czasie w języku rosyjskim.

          Po I wojnie światowej istniała Publiczna Szkoła Powszechna w Sławnie z klasami I - IV, którą kierował Stanisław Pociej, nauczyciel z Galicji.

W następnych latach ( 1929 - 1930 ) podniesiono stopień organizacyjny szkoły do klas I - IV, a kierownikiem szkoły był Józef Wyrwa. Należy tu wspomnieć, że w czasie wojny przewodził on zbrojnej partyzantce w szeregach Armii Krajowej, a po wyzwoleniu zmuszony był opuścić kraj. Kolejny kierownik szkoły - Jakub Klimek za swoją działalność w partyzantce został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, skąd już nie wrócił.

To nie koniec historii związanej ze szkołą i partyzantką. Mieczysław Łaskarzewski, były kierownik szkoły przez długie lata posługiwał się przybranym nazwiskiem i dopiero w latach 90 powrócił do swojego prawdziwego nazwiska Anastazy Ryszard Garczyński. Wybuch II wojny światowej spowodował, że Publiczna Szkoła Powszechna w Sławnie z sześcioma klasami została obniżona do klas I - IV. Nauka odbywała się w dwóch izbach lekcyjnych - jednej we własnym drewnianym budynku szkolnym

i drugiej - wynajętej u sióstr zakonnych.

          Po wojnie stopniowo podnosił się stopień organizacyjny szkoły - najpierw do klasy VI, tj. do stanu przedwojennego, a następnie już w 1946r. do pełnej szkoły 7-klasowej. Taki stan trwał aż do roku 1966 gdy wprowadzono ośmioletni system kształcenia. W latach 1975 - 1984 funkcjonowała w Sławnie Zbiorcza Szkoła Gminna.

          Wraz z rozwojem organizacyjnym szkoły rozpoczęto starania o budowę nowego gmachu szkolnego. Kierownictwo szkoły przy poparciu władz gminnych przystąpiło do budowy budynku, który został rozniesiony na działce ofiarowanej przez współwłaściciela majątku w Sławnie - Tadeusza Chachulskiego. Budynek oddano do użytku w roku 1951 i służy do dnia dzisiejszego. Oczywiście, przez te 60 lat przeprowadzone były gruntowne remonty, dzięki czemu budynek szkoły wyposażony jest we wszystkie wygody. W roku szkolnym 2002 - 2003 oddano do użytku pełnowymiarową salę gimnastyczną, którą wybudowano dzięki staraniom władz gminnych.

 

 

 

 

 

Opracowała: Wiesława Lenarcik